Historia na serio PDF Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 4.00 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Niedziela, 29 Październik 2017 20:14
Rozmiar tekstu:
Udział w jubileuszowym, bo XX finale Ogólnopolskiego Konkursu „Historia Bliska”, zespół w składzie: Wioletta Smoliniec, Rodion Urtenkov, Natalia Jakubowska i Nikita Bailuk, zakończył prestiżowym sukcesem. W warszawskim Domu Spotkań z Historią w dniu 27 października 2017 r. młodzi historycy odebrali nagrodę – I wyróżnienie (2 tys. zł) za pracę pt. Po 300 latach od „Poczty Królewieckiej”. O polskości nad Pregołą. Praca w postaci audycji radiowej została sporządzona pod merytoryczną opieką niżej podpisanego. Wysłano ją na konkurs jeszcze czerwcu, w ubiegłym roku szkolnym. Audycja doczekała się specjalistycznej oceny dokonanej przez dwuetapowe jury i - jak się okazało w październiku w bieżącym roku szkolnym - weszła do ścisłej czołówki.
Konkurs od dwudziestu lat organizuje uznany w środowisku historyków Ośrodek „Karta”. W tym roku, oprócz zespołu z naszej szkoły, do Warszawy zaproszono jedynie 7 innych drużyn. W trakcie ponad dwuipółgodzinnego finału prezentowano w skróconej formie wszystkie prace, a następnie proszono zespoły autorskie o publiczną wypowiedź na ich temat. Jurorzy dociekali szczególnie motywacji wyboru tematu prac i inspiracji.
Cechą charakterystyczną konkursu jest – co możemy przeczytać w komunikacie końcowym - badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności. Dodatkowym ukierunkowaniem badań był tym razem jednak tytuł specjalny „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918 – 2018”
Po zakończonej uroczystości wręczenia nagród zwiedzaliśmy jeszcze Warszawę. Podczas spaceru towarzyszyło nam - a był to niespodziany i miły akcent całej wyprawy - grono absolwentów górowskiej Alma Mater.

Jerzy Necio

 

Dziś:

17-10-2019

Czas:

Górowo Iławeckie (Polska)

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...