Niepodległa w oczach wieszczów PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Poniedziałek, 19 Listopad 2018 07:43
Rozmiar tekstu:
Niepodległa w oczach wieszczów – taki tytuł przyświecał akademii przygotowanej w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Główny motyw spektaklu oparto na postaci Wernyhory – ukraińskiego lirnika, a zarazem bohatera polskiej poezji romantycznej. Liczni poeci wiązali bowiem Wernyhorę z przepowiednią wskrzeszenia wolnej Polski.
W przedstawieniu wzięli udział uczniowie wszystkich typów szkół występujących w Zespole. Uroczystość w dn. 09.11.2018 r., rozpoczęli o godz. 11.11. czwartoklasiści z podstawówki. Tworząc chórek, przewodzili ze sceny reszcie społeczności szkolnej w odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Następnie ich starsi koledzy i koleżanki odegrali moment upadku I Rzeczypospolitej, wcielając się w role zaborców (Mykola Bilyi, Michał Buśko i Ania Protsiuk).
Główną część spektaklu stanowiły fragmenty poezji autorstwa Józefa Morelowskiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Słonimskiego i urywek dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wiersze recytowali: Sofia Goncharova, Joanna Pich, Klaudia Moskalewicz, Adrianna Mandziukh, Uliana Lukaniuk, Paulina Kuźniak, Marta Machnaczyk, Igor Onufrijuk, Amelia Urbanowicz, Olga Worobiec, Victoria Fidyk i Igor Maciopa. We fragmencie „Wesela” wystąpili: Igor Osmałek, Daryna Motorna i Kacper Chmiel. Kacper wcielił się też w rolę Wernyhory – jako wieszcza i przypomniał jego proroctwo dotyczące odrodzenia Polski. Natomiast rolę Wernyhory – jako wędrownego lirnika - odegrał, specjalnie zaproszony na tę okazję, p. Serhij Petryczenko. Dzięki niemu widzowie mogli usłyszeć dźwięki liry korbowej i towarzyszące im stare kozackie pieśni. Słowo wiążące głosili: Daniel Yanekin Bohdan Maksymiuk, odgrywający jednocześnie rolę nieco zapomnianego, polsko- ukraińskiego poety – Platona Kosteckiego.
W końcowej części spektaklu, z własną interpretacją piosenki o listopadzie 1918 r., wystąpiły: Marta Machnaczyk i Paulina Kuźniak. „Ojczyznę” Marka Grechuty przypomniała Katarzyna Szczerbik, natomiast Olga Marciszak wykonała utwór pt. „Niepodległość – trudne słowo”.
Najważniejsze przesłanie scenariusza wynikało wprost z dramatycznej historii I Rzeczypospolitej. Było to przecież niegdyś wspólne państwo dla późniejszych, nowoczesnych już, narodów: polskiego, ukraińskiego, litewskiego i białoruskiego. Jego upadek „osierocił” te nacje i spowodował wzrost potęgi państw ościennych. Zaklęty krąg ścisłej współpracy pomiędzy Rosją, Prusami i Austrią przerwała dopiero I wojna światowa. Narody poddane władztwu imperiów zaborczych, marzące o samostanowieniu, próbowały w okolicach 1918 r., z różnym skutkiem, sięgnąć po wolność. Polska walka o niepodległość zakończyła się sukcesem. Ojciec polskiej niepodległości – Józef Piłsudski pamiętał o dawnej Jagiellońskiej Rzeczpospolitej i planował sojusz z niezależną Ukrainą. Na ten moment polsko – ukraińskiej współpracy również zwrócono uwagę podczas uroczystości.
Wypowiedzi padające ze sceny wzmacniała, komentarzem słownym i przekazem ikonograficznym, prezentacja multimedialna, którą przygotował Michał Iwanczewski. O nagłośnienie zadbał Piotr Krupa. Uczennice z klasy pierwszej liceum rozdały uczestnikom uroczystości kotyliony w biało-czerwonych barwach .Całość przygotowali nauczyciele: języka polskiego – Katarzyna Pasławska-Iwanczewska i Teresa Januszko oraz nauczyciel historii – Jerzy Necio.

Jerzy Necio

 

Dziś:

15-07-2020

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...