Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu PDF Drukuj Email
(5 głosów, średnia ocena 1.60 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Środa, 28 Listopad 2018 11:10
Rozmiar tekstu:
Co roku w czwartą sobotę listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. W tym roku przypada 85. rocznica tego tragicznego wydarzenia, którego obchody odbyły się w dniu 25. listopada w całej Ukrainie, jak również w wielu innych krajach, gdzie mieszkają lub przebywają Ukraińcy. Naród ukraiński dotknięty był przez głód co najmniej trzykrotnie (1921-1922, 1932-1933, 1946-1947), jednakże najwięcej osób (od 7 do 10 milionów wg różnych szacunków) zginęło wskutek Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Klęska głodu doprowadziła do tego, że pustoszały całe wsie. Zdarzały się także przypadki kanibalizmu. Z głodu umierali dorośli, ale szczególnie cierpiały dzieci. Ocenia się, że życie straciła jedna trzecia z nich.
Wielki Głód został wywołany w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju. Historycy są zgodni w ocenie tego tragicznego wydarzenia – nie była to zwykła klęska żywiołowa, lecz zaplanowana i dokonana przez reżim sowiecki zbrodnia, wskutek której miliony Ukraińców stracili życie. Za ludobójstwo Wielki Głód dotychczas uznało 26 państw, w tym Polska.
19. listopada br. młodzież naszej szkoły poprzez poezję, wspomnienia i pieśni przybliżyła wiedzę o tych przerażających wydarzeniach. Chwilą ciszy uhonorowaliśmy pamięć ofiar.

Wiola i Kamila

 

Dziś:

26-05-2019

Certyfikaty:

Czas:

Górowo Iławeckie (Polska)

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...