Hamlet w Warszawie PDF Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Poniedziałek, 18 Marzec 2019 20:57
Rozmiar tekstu:
Po co wyjeżdża się do „syreniego grodu”? Między innymi dla znalezienia wielu odniesień i różnorodnych kontekstów obecnych w klasycznej literaturze. Słowo: „lektura” można zmienić w stolicy w interesujące przeżycie.
Wycieczka (14.03.2019 r.) miała cel dydaktyczny. Pojechali na nią licealiści zainteresowani językiem polskim – tzw. „rozszerzenie” z tego przedmiotu oraz miłośnicy historii. Dla tych ostatnich ważne okazały się militaria zgromadzone w Muzeum Wojska Polskiego, a dla wszystkich uczestników zbiory sztuki w Muzeum Narodowym. Zdziwienie, zaskoczenie i podziw wzbudzały obrazy identyfikowane do tej pory jedynie jako podręcznikowe ilustracje. Oprócz ważnych pamiątek w postaci pomników (w tym posąg Mikołaja Kopernika z tablicą opisaną w ”Kamieniach na szaniec”) uwieczniliśmy smartfonowymi aparatami znany z „Lalki” „dom” Stanisława Wokulskiego oraz inskrypcję przy mieszkaniu subiekta Rzeckiego. Zobaczyliśmy, gdzie był też sklep bohatera powieści Bolesława Prusa – obecnie jest tam księgarnia imienia autora. Spacer Krakowskim Przedmieściem oraz po Starówce i towarzyszące mu zwiedzanie pamiątek było też quizem dla chętnych i skutkowało zdobyciem wysokich ocen. Innego rodzaju aktywności wymagał pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Dla humanistów przyniósł wiedzę dotyczącą roli doświadczenia w poznaniu otaczającej rzeczywistości. Pokazał też, jak głębokie mogą być związki nauk przyrodniczych z wiedzą o człowieku.
Prawdziwym jednak studium człowieczej psychologii i pytań o sens ludzkiej egzystencji – inaczej być nie może w przypadku „Hamleta” – okazał się około trzyipółgodzinny, wieczorny spektakl w Teatrze Współczesnym. Wybór dramatu Szekspira nie był przypadkiem. Zdecydowali o tym sami uczniowie klasy drugiej, planując wycieczkę. Pomysł na wysłuchanie nieśmiertelnych sentencji (Być albo nie być; Reszta jest milczeniem; Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, niż się ich śniło waszym filozofom; Kochaj wszystkich. Ufaj niewielu; Bądź gotów do walki, ale jej nie wszczynaj; Pielęgnuj przyjaźnie) okazał się trafny. Inscenizacja zamieniła się w popis scenicznych umiejętności aktorów znanych nie tylko z teatralnych desek, a szczególne uznanie wzbudził Borys Szyc – czyli tytułowy Hamlet.
Wycieczka do Warszawy trwała niemal całą dobę, ale młodzież spisała się na szóstkę, chętnie odkrywając nowe miejsca i realizując kolejne punkty intensywnego programu. Inicjatorem i organizatorem wyjazdu była p. Katarzyna Pasławska-Iwanczewska, a funkcję opiekunów sprawowali: p. Teresa Januszko oraz p. Jerzy Necio.

Katarzyna Pasławska-Iwanczewska

 

Dziś:

26-09-2020

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...