Święto Tarasa Szewczenki PDF Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Środa, 20 Marzec 2019 22:14
Rozmiar tekstu:
10 marca 2019 roku w naszej szkole uczciliśmy dzień pamięci wielkiego poety Tarasa Szewczenki. Święto rozpoczęło się od przedstawienia tragicznego losu ukraińskiego emigranta w scence teatralnej związanej z życiem poety, w wykonaniu uczniów liceum przygotowanych pod kierunkiem p. Darii Kantor. W uroczystości brali udział nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także goście z Kandyt i Bartoszyc i sąsiadującej szkoły podstawowej. Na scenie wystąpili także uczniowie z młodszych klas, przygotowani przez panią Aleksandrę Bzdel. Dziecięcy śpiew nikogo nie pozostawił obojętnym na dzieła Szewczenki.
Pod koniec podziwiać można było występy szkolnych zespołów Dumki i Żurawki. Coroczne spotkania przypominają nam o szacunku do ukraińskiego poety, który wierzył, że Ukraina zostanie niepodległym państwem. Świadczą o tym słowa poety zawarte w Zapowiti czyli testamencie "Jak umrę to pochowajcie mnie na mogile pośród stepu szerokiego w krainie miłej".
 
Pochowajcie mnie i wstańcie,
I kajdany rwijcie,
I posoką, wrażą juchą,
Wolność swą obmyjcie.
Mnie zaś w wielkiej już rodzinie,
W kraju wolnym, nowym,
Pamiętajcie wspomnieć czasem
Dobrym, cichym słowem.
 
Wielkość poety zawsze będzie upamiętniana w murach naszej szkoły.
Uliana Lukaniuk
 
Tłumaczenie z j. ukraińskiego:
Wiola i Kamila

 

 

 

Dziś:

26-09-2020

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...