Szkoła Promująca Niepodległą PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Sobota, 23 Marzec 2019 20:41
Rozmiar tekstu:
Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim wpisany został na listę szkół promujących Niepodległą. Potwierdzeniem było nadanie placówce specjalnego Certyfikatu. Po odbiór dokumentu do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wyjechała 18 marca 2019 r. delegacja szkoły w składzie: dyrektor – Olga Maria Sycz wraz z reprezentacją uczniowskiej społeczności, w osobach: Joanny Pich, Klaudii Moskalewicz i Michała Iwanczewskiego.
Olsztyńska uroczystość, zorganizowana pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas akademii zaszczycono Certyfikatem oprócz naszej jeszcze tylko jedną szkołę – Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Olsztynie. Nasi przedstawiciele wrócili ze stolicy Warmii i Mazur nie tylko z Certyfikatem, ale i z dobrymi wrażeniami wyniesionymi także z kolejnego spotkania. Po otrzymaniu dokumentu w Urzędzie Marszałkowskim na przedstawicieli szkoły czekał jeszcze wicemarszałek województwa Miron Sycz.
Czemu nasza szkoła zawdzięcza honor otrzymania niecodziennego Certyfikatu? Odpowiedzi należy szukać wśród inicjatyw podjętych z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to m.in. wystawa fotogramów poświęcona przyjaźni Kazimierza Sosnkowskiego i Józefa Piłsudskiego, czyli takiej relacji, która utorowała drogę do niepodległości, rozdanie chleba legionowego i dobrze zapamiętane przez oglądających widowisko – akademia upamiętniająca zarówno romantycznych wieszczów, jak i kolejne zrywy powstańcze zmierzające do zdobycia niezawisłości. Wydaje się też, że doceniono również współpracę szkoły ze Związkiem Piłsudczyków i obchody organizowane w szkole w poprzednich latach z okazji rocznicy 11 listopada 1918 r. Podczas takich upamiętnień akcentowano zarówno postać Józefa Piłsudskiego, jak i sojusz Marszałka z Atamanem Symonem Petlurą.
Certyfikat został nadany przez Kapitułę pod honorowym patronatem Prezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP gen. Stanisława Śliwę oraz Piotra Sosnkowskiego, syna gen. Kazimierza Sosnkowskiego, najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego.

mgr Katarzyna Pasławska-Iwanczewska

 

Dziś:

26-09-2020

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...