64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski PDF Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
Wpisany przez Teresa Januszko   
Poniedziałek, 25 Marzec 2019 21:28
Rozmiar tekstu:
„Dlaczego pisze się wiersze – dlatego, że temu, kto je pisze, wydaje się, że ma coś bardzo ważnego do przekazania, osobistego do powiedzenia, tak ważnego, że trzeba to ocalić i zapisać…” –słowami ks. J. Twardowskiego rozpoczęto w sobotnie, wiosenne popołudnie 23.03.2019r. rejonowe eliminacje 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, a zadaniem występujących było przekonać jury o prawdziwości tego stwierdzenia.
Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział licealistki: Joanna Pich oraz Uliana Lukaniuk. Dziewczyny wybrały wiersze Wisławy Szymborskiej oraz fragmenty prozy Olgi Tokarczuk i Romy Ligockiej. Obie zaprezentowały się bardzo sugestywnie, wymownie. Asia została laureatką i przed nią kolejny etap przeglądu na szczeblu wojewódzkim! Jednak jury także zwróciło uwagę na Ulianę, iż w tak piękny sposób poznaje polską kulturę i ją prezentuje.
Członkowie komisji, przed ogłoszeniem werdyktu, podzielili się z zebranymi swoimi uwagami, spostrzeżeniami odnośnie wyboru repertuaru i sposobu interpretacji tekstów. Podkreślono, że prezentacja jest swoistym dialogiem występującego ze słuchaczem. Jeśli uda się przekonać, że recytator czuje to, co mówi i jury mu uwierzy, to sukces jest gwarantowany. Ponadto zwrócono uwagę na to, że wystąpienia powinny być autentyczne, z perspektywy młodego człowieka z XXI wieku i nie zawsze „klękanie na kolana” przed klasyką jest trafne i potrzebne. Po raz kolejny też jeden z jurorów - pan Andrzej Fabisiak przekonywał: „Jesteście elitą młodzieży, gdyż zechcieliście sięgnąć po poezję, prozę i ją tu dziś zaprezentować. W praktyce pokazaliście kulturę żywego słowa” .
Obu uczennicom gratulujemy doskonałych recytacji, a Asi Pich życzymy sukcesów na przeglądzie w Olsztynie. Trzymamy kciuki!

mgr Katarzyna Pasławska-Iwanczewska

 

Dziś:

26-09-2020

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...