Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin PDF Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 3.50 na 5)
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 06 Maj 2019 20:25
Rozmiar tekstu:
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Gustaw Marek Brzezin

 ma zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie

Krystyny Czerni

Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin

10 maja 2019 r., piątek, godz. 17.00

w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim
 „Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” to publikacja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego – zrealizowanym na terenie obecnego województwa podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i lubelskiego. Autorka - Krystyna Czerni podejmuje temat sztuki sakralnej artysty dokonując rzetelnej jej interpretacji i dokumentacji. Wydawnictwo zawiera zarówno współczesne barwne fotografie jak i dokumentację wnętrz już nie istniejących.  Publikacja jest kolejnym krokiem do popularyzacji i zwrócenia uwagi na konieczność otoczenia opieką tych dzieł, będących przykładem wielokulturowego dziedzictwa Rzeczypospolitej. Ma także na celu promocję twórczości Jerzego Nowosielskiego – jednego z najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.

Współwydawcami publikacji są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Samorząd Województwa Podlaskiego oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

 Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu wydawnictwa Krystyna Czerni „Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin”.

Krystyna Czerni – autorka wydawnictwa - (ur. 1957) – krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 roku związana była z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się sztuką polską xix i xx wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Publikowała w wielu periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla Wydawnictwa Literackiego oraz eseje i wywiady Jerzego Nowosielskiego dla Wydawnictwa Znak. Wydała m. in.: „Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim” (Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Znak, Kraków 2000), ”Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty” (bwa w Bydgoszczy, Cricoteka, Bydgoszcz 2003), „Nowosielski” (Znak, Kraków 2006), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Znak, Kraków 2011; wam, Kraków 2018), „Tadeusz Kantor. Spacer po linie” (Cricoteka, Kraków 2015). „Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna” (Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków 2015). „Za swoje pisarstwo o sztuce nagrodzona m.in. Nagrodą im. Kazimierza Wyki” (2012), książka „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia (2012). W 2017 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim pt. Koncepcja sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego. Planuje wydanie kolejnych tomów korpusu monumentalnej sztuki sakralnej Nowosielskiego. Obecnie związana jest z Fundacją Wspierania Kultury irsa, pracuje nad monografią malarstwa Jerzego. 
 

Dziś:

21-02-2020

Certyfikaty:

Czas:

Górowo Iławeckie (Polska)

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...