MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS I-III PDF Drukuj Email
(5 głosów, średnia ocena 3.00 na 5)
Wpisany przez Monika Glińska   
Środa, 15 Styczeń 2020 19:17
Rozmiar tekstu:

 Dnia 10 grudnia uczniowie klas I-III i V wraz z wychowawcami, uczestniczyli w mikołajkowym wyjeździe do Olsztyna. Dzieci obejrzały w multikinie film animowany pt. „Śnieżna paczka”, który dostarczył wszystkim mnóstwa niezwykłych przeżyć. Główny bohater lis polarny „Śmigły” przekazał cenną naukę, aby nigdy nie poddawać się i nie rezygnować ze swoich marzeń.

 

Po zakończonej projekcji, wszyscy udali się Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie w Muzeum Warmii i Mazur odbyły warsztaty bożonarodzeniowe. Uczniowie poznali historię oraz tradycje związane z Bożym Narodzeniem jakie kultywowano w naszym regionie.

Przygotowania do świąt trwały przez cały adwent. Obowiązkowym elementem był wieniec adwentowy, który robiono ze świerkowych gałązek, ozdabiano wstążkami i zawieszano pod sufitem. Każdej niedzieli ustawiano na nim jedną świeczkę. W tym czasie po wsiach chodzili przebierańcy, zbierający datki. Zamiast pasterki odbywała się poranna jutrznia, podczas której odgrywano sceny z jasełek. Wieczorem podawano wieczerzę wigilijną, tradycyjnym daniem była gęsina.  Zamiast choinki w kącie izby ustawiano snopy zboża.  Jeszcze nie znano tradycji dzielenia się opłatkiem.  Dzieci dostawały prezenty. Na Mazurach rozdawał je Nikolus, a na Warmii Szemel (była to kukła konia). Czas świąt był okazją do wieczornych spotkań tzw. dwunastek, podczas których kolędowano i wróżono.

Po ciekawym wykładzie, odbyły się zajęcia praktyczne podczas których dzieci wykonały piękne kartki świąteczne dla swoich bliskich.

Na zakończenie było zwiedzanie Muzeum Warmii i Mazur, gdzie można było zobaczyć rzeźby gotyckie, malarstwo religijne Warmii, wyroby konwisarskie i ludwisarskie, znaleziska archeologiczne i numizmatykę.

Wyjazd był bardzo udany, z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wspólnej wycieczki.

Mirosława Biłas, Anna Korcin


 

Dziś:

08-08-2020

Certyfikaty:

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...

...:::GVV:::...