Jak realizowaliśmy projekt „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”? PDF Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 30 Listopad 2019 00:00
Rozmiar tekstu:
Od października 2019r, klasa pierwsza, zespół „Malinki-Witaminki” realizuje ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Organizatorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy nad Projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Głównym celem podejmowanych działań jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania, a stanem zdrowia, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.
Zgodnie z harmonogramem realizowanego projektu odbyły się 2 lekcje SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO oraz KAŻDY UCZEŃ CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM, przeprowadzono 2 konkursy „ZAGADKI OWOCOWO-WARZYWNE” oraz NAJCIEKAWSZA PRACA PRZEDSTAWIAJĄCA ORDER MIŁOŚNIKA SPORTU. W ramach forum dla rodziców, odbyła się lekcja otwarta JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW? Na zakończenie I etapu realizowanego projektu, odbyła się promocja podejmowanych działań w szkole.
Jak realizowaliśmy projekt „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”?
Rozpoznawaliśmy warzywa i owoce zmysłami wzroku, dotyku, smaku i zapachu. Bardzo nam się podobały te niełatwe konkursy „Czy wiesz, co jesz?”, „Czy wiesz, co to jest?”. Dzieliliśmy warzywa i owoce na pięć grup kolorystycznych i dowiedzieliśmy się jakie witaminy mają nasze ulubione produkty. Dyskutowaliśmy, czy obecność warzyw i owoców w codziennej diecie jest niezbędna, stworzyliśmy drzewo decyzyjne i jednogłośnie stwierdziliśmy „Będziemy codziennie jeść warzywa i owoce!”. Na zakończenie zaśpiewaliśmy „Olimpiadę w jarzynowie” i ułożyliśmy jadłospis z porcją warzyw i owoców do każdego posiłku. W nagrodę za swoją pracę dostaliśmy pyszną sałatkę owocową, mniam. 
Przez kolejnych 7 dni notowaliśmy, ile i jakie warzywa oraz owoce jemy najczęściej. Byliśmy pełni energii, więc zabraliśmy się do realizacji kolejnego zadania, jakim było ułożenie wierszy, rymowanek i piosenek warzywno-owocowych. W pisaniu pomagali nam rodzice, rodzeństwo, całe rodziny. Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy na forum klasy. Najbardziej podobał się nam wiersz Ani. 
Chcemy być zdrowi, dlatego pamiętamy o aktywności fizycznej. Bardzo lubimy zajęcia ruchowe, chętnie biegamy, skaczemy i gramy w piłkę. Pamiętamy o dbaniu o prawidłową postawę ciała, dlatego dokładnie wykonujemy ćwiczenia korekcyjne, które prezentuje nam nasza Pani. Na ostatnich zajęciach zorganizowaliśmy turniej w „dwa ognie” i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy kolegów i koleżanki z klasy drugiej, było SUPER! Przygotowaliśmy też wyścigi i tory przeszkód, które bardzo lubimy. Nasza aktywność została nagrodzona „Certyfikatem Siłaczka”. 
Po zmaganiach sportowych nasza Pani ogłosiła konkurs na najpiękniejszy „Order Miłośnika Sportu”. Wszyscy z zapałem zabraliśmy się do pracy. Ozdabialiśmy papierowe talerzyki rysunkami warzyw i owoców, naklejaliśmy piłki, puchary oraz inne dekoracje. Najciekawszy order wykonała Oliwka. Gratulujemy!!!
W ramach promocji zdrowego stylu życia, przygotowaliśmy na holu gazetki z naszymi pracami, aby każdy mógł dowiedzieć się jakie witaminy mają poszczególne produkty, warzywa i owoce?  Jakich witamin potrzebuje nasz organizm? Nasi starsi koledzy i koleżanki podziwiali ordery „Miłośnika sportu” oraz autorskie wierszyki o warzywach i owocach. Przebrani w kolorowe stroje częstowaliśmy naszych rówieśników, własnoręcznie wykonanymi zdrowymi przekąskami. Mamy nadzieję, że batoniki czekoladowe, zostaną zamienione na kolorowe i zdrowe małe co nieco warzywno-owocowe.
Dnia 19 listopada, odbyła się lekcja otwarta dla rodziców. Podczas zajęć rozmawialiśmy nt. Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Który posiłek jest najważniejszy? Jak powinno wyglądać śniadanie pierwszoklasisty? Uczniowie zaprezentowali swoje prace wykonane w ramach realizowanego projektu” Zdrowo jem, więcej wiem”.  Rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w turnieju wiedzy o owocach i warzywach. Wspólnie rozwiązywali rebusy, krzyżówki oraz zagadki tematyczne. Były też zmagania kulinarne - zadanie polegało na wykonaniu zdrowej przekąski, ocenie podlegała pomysłowość oraz estetyka podania posiłku. W efekcie powstały owocowo-warzywne szaszłyki, kanapki, zwierzątka owocowe, koreczki, sałatki oraz koktajle m.in bananowo-ananasowy i inne smakołyki. Na zakończenie, w nagrodę rodzice otrzymali lekturę do domu oraz doniczkę ze świeżą bazylią oraz rozmarynem. Zespołowa praca dała nam wiele radości. Mamy nadzieję, że wymiana doświadczeń i pomysłów na zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw i owoców pozytywnie wpłynie na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u naszych „Malinek-Witaminek”, a wspólne gotowanie z dziećmi będzie kontynuowane w domach rodzinnych.
mgr Mirosława Biłas 
oraz uczniowie klasy I

 

Dziś:

15-06-2021

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...