Tożsamość i wielokulturowość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 07 Lipiec 2007 10:54
Rozmiar tekstu:

W trakcie edukacji szczególną uwagę poświęca się podtrzymywaniu i kultywowaniu ukraińskich tradycji narodowych. Szkoła stanowi swoiste centrum życia oświatowego i kulturalnego mniejszości ukraińskiej.  

 Stałymi elementami kalendarza szkolnego są m.in.:

 współorganizowane ze Związkiem Ukraińców w Polsce koncerty poświęcone ukraińskiemu wieszczowi Tarasowi Szewczence,

 • integrujące środowisko ukraińskie zabawy noworoczne-„Małanki”,
 • wieczory poezji ukraińskiej,
 • święta obchodzone zgodnie z kalendarzem juliańskim, np. tradycyjne wieczerze- „kutie”,
 • obchody rocznic ważnych dla społeczności  ukraińskiej.

 

Dodatkowo - wg przyjętego w naszej szkole Statutu - naucza się przedmiotów - historii i geografii Ukrainy.

     Ważnym elementem działań edukacyjnych jest wychowanie w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania. Szkoła jest atrakcyjna, przyjazna, otwarta dla uczniów, rodziców i środowiska lokalnego. Stwarza możliwość pełnego rozwoju osobowości ucznia w sferze intelektualnej, emocjonalnej i moralnej, uczy odpowiedzialności za siebie i innych - zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości.

     W szkole działa prężnie Samorząd Uczniowski. Jego członkowie aktywnie włączają się w życie szkoły i środowiska lokalnego. Uczestniczą w organizowaniu uroczystości szkolnych, akcji charytatywnych („Góra Grosza”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, kwesta na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom „Dar serca”) i imprez środowiskowych.

    Uczniowie i nauczyciele wspierają i inicjują przedsięwzięcia pokazujące wielokulturowe bogactwo naszego regionu, np. współorganizacja  „Spotkań pogranicza” w Głębocku, „Kupalska Noc”(odpowiednik nocy świętojańskiej) w Kruklankach. Zespół Szkół jest odzwierciedleniem kulturowej wymiany, która charakteryzuje współczesne społeczeństwo Warmii i Mazur.

          

 

Dziś:

24-03-2023

BIP

Wyszywanka ...

 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...
 • Wyszywanka ...