W trakcie edukacji szczególną uwagę poświęca się podtrzymywaniu i kultywowaniu ukraińskich tradycji narodowych. Szkoła stanowi swoiste centrum życia oświatowego i kulturalnego mniejszości ukraińskiej.
Stałymi elementami kalendarza szkolnego są m.in.:
współorganizowane ze Związkiem Ukraińców w Polsce koncerty poświęcone ukraińskiemu wieszczowi Tarasowi Szewczence,
- integrujące środowisko ukraińskie zabawy noworoczne-„Małanki”,
- wieczory poezji ukraińskiej,
- święta obchodzone zgodnie z kalendarzem juliańskim, np. tradycyjne wieczerze- „kutie”,
- obchody rocznic ważnych dla społeczności ukraińskiej.
Dodatkowo - wg przyjętego w naszej szkole Statutu - naucza się przedmiotów - historii i geografii Ukrainy.
Ważnym elementem działań edukacyjnych jest wychowanie w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania. Szkoła jest atrakcyjna, przyjazna, otwarta dla uczniów, rodziców i środowiska lokalnego. Stwarza możliwość pełnego rozwoju osobowości ucznia w sferze intelektualnej, emocjonalnej i moralnej, uczy odpowiedzialności za siebie i innych - zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości.
W szkole działa prężnie Samorząd Uczniowski. Jego członkowie aktywnie włączają się w życie szkoły i środowiska lokalnego. Uczestniczą w organizowaniu uroczystości szkolnych, akcji charytatywnych („Góra Grosza”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, kwesta na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom „Dar serca”) i imprez środowiskowych.
Uczniowie i nauczyciele wspierają i inicjują przedsięwzięcia pokazujące wielokulturowe bogactwo naszego regionu, np. współorganizacja „Spotkań pogranicza” w Głębocku, „Kupalska Noc”(odpowiednik nocy świętojańskiej) w Kruklankach. Zespół Szkół jest odzwierciedleniem kulturowej wymiany, która charakteryzuje współczesne społeczeństwo Warmii i Mazur.